Fitness dla kobiet: Sprawdzone porady

Siłownie są świetne i mogą być doskonałym sposobem na utrzymanie aktywności i zdrowia. Ale żeby tak się stało, musisz być bezpieczny i mądrze to robić. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby rozgrzać się przed podnoszeniem ciężarów i upewnić się, że używasz odpowiedniego sprzętu. Należy także robić regularne przerwy, nosić dobrej jakości obuwie i upewnić się, że sprzęt jest w dobrym stanie. A co najważniejsze, należy upewnić się, że siłownia jest bezpieczna i nie występują w niej niebezpieczne warunki. Dzięki tym wskazówkom możesz mieć pewność, że Twoja wizyta w siłowni będzie udana!

Nie bój się robić przerw

Siłownie to niestety wylęgarnia zarazków i bakterii. Upewnij się, że stosujesz wszystkie właściwe środki ostrożności, aby zachować czystość i komfort podczas pobytu w siłowni (więcej o higienie w siłowni przeczytasz tutaj). Powinieneś także robić regularne przerwy, aby pomóc mięśniom się zrelaksować, zapobiec zmęczeniu i utrzymać niskie tętno. Choć możesz chcieć popisać się swoją wytrzymałością, podnosząc ciężary godzinami, to prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł. Zaleca się co najmniej minutę odpoczynku na każde 10 sekund podnoszenia ciężarów. Pomaga to zapobiegać zmęczeniu i kontuzjom związanym z nadużyciem. Co prowadzi nas do następnego punktu...

Nie nadwyrężaj się - zwłaszcza jeśli masz menstruację

Jeśli odczuwasz ból miednicy, skurcze lub ogólny dyskomfort podczas miesiączki, lekkie ćwiczenia aerobowe mogą ci w tym pomóc. Jeśli jednak odczuwasz silny ból lub krwawienie, zdecydowanie nie powinnaś ćwiczyć. Jeśli masz wkładkę wewnątrzmaciczną lub implant hormonalny, za wszelką cenę unikaj ćwiczeń o dużej intensywności. A co z maszyną do wiosłowania? Cóż, wiosłowanie jest świetne dla górnych partii ciała i mięśni pleców, ale wywiera duży nacisk na podbrzusze. Nie ryzykuj zrobienia sobie krzywdy, gdy już odczuwasz ból. Uspokój się, wykonując lekkie ćwiczenia rozciągające lub spacerując na bieżni.

Noś dobrej jakości buty i dbaj o to, by Twoje stopy były suche

Podczas ćwiczeń należy nosić buty z zamkniętymi palcami. Upewnij się, że są dobrze dopasowane i że nie są zbyt stare lub zużyte. Niektórzy ludzie próbują zaoszczędzić pieniądze, zakładając na siłownię stare buty do biegania. Jest to jednak zły pomysł - buty mogą nasiąknąć potem, bakteriami i minerałami, takimi jak wapń i magnez. Unikanie częstych infekcji stóp jest niezwykle ważne - zwłaszcza, że spędzasz tak dużo czasu na siłowni. Unikaj także noszenia tej samej pary butów każdego dnia. Zmienianie kilku par butów to świetny sposób na to, by służyły Ci jeszcze dłużej.