Jak ćwiczenia cardio wpływają na zdrowie

Ćwiczenia kardio to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia, zwiększenie wytrzymałości i szybką utratę wagi. Nie każdy jednak lubi biegać na bieżni lub pływać każdego dnia. Jeśli nie jesteś entuzjastą ćwiczeń kardio, a mimo to chcesz utrzymać formę i mieć szczupłe, smukłe ciało, istnieją inne sposoby, aby to osiągnąć. Jeśli stwierdzisz, że nie możesz znieść myśli o kolejnym nudnym treningu cardio, oto kilka alternatywnych metod, które nie sprawią, że poczujesz się tak oderwany od własnego ciała. Ćwiczenia te zapewnią Ci doskonały trening bez konieczności wykonywania wciąż tych samych, męczących ruchów.

Trening siłowy jest korzystny dla osób nie ćwiczących cardio

Osoby, które nie ćwiczą regularnie cardio, mogą rozważyć trening siłowy (zwany też treningiem z ciężarkami). Trening siłowy również pomaga budować i naprawiać mięśnie, ale wykorzystuje inne źródło energii - aminokwasy pochodzące z białka w diecie. Aminokwasy są składnikami budulcowymi białka.

Organizm zużywa duże ilości aminokwasów do naprawy mięśni. Jeśli we krwi znajduje się wystarczająca ilość aminokwasów, organizm nie musi rozbijać mięśni w celu uzyskania energii. Może wykorzystać aminokwasy do naprawy. Skupiając się na treningu siłowym, korzystasz z innego źródła energii, które nie powoduje utraty mięśni. Możliwe jest także jednoczesne wzmacnianie mięśni i utrata tłuszczu.

Trening oporowy, by wyglądać świetnie

Nie chodzi tylko o budowanie siły. Chcesz także świetnie wyglądać, prawda? Ćwiczenia kardio nie są jedynym sposobem na uzyskanie szczupłego, zgrabnego ciała. Trening oporowy może pomóc w budowaniu beztłuszczowej tkanki mięśniowej i spalaniu tłuszczu, co prowadzi do uzyskania lepszego wyglądu i kondycji. Może się okazać, że masz mniejszą zdolność do uczestniczenia w zajęciach rekreacyjnych, mniejszą zdolność do wykonywania codziennych zadań i większą podatność na urazy.

Ćwiczenia fitness dla korzyści innych niż wygląd

Jeśli nie zależy Ci na budowaniu mięśni, a chcesz jedynie poprawić stan swojego serca i wagę, istnieją inne sposoby na podniesienie tętna niż bieganie czy jazda na eliptycznym sprzęcie. Wykazano, że chodzenie w szybkim tempie przynosi wiele takich samych korzyści jak ćwiczenia kardio o umiarkowanej intensywności, np. zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, poprawia nastrój i samoocenę.

Pływanie to kolejne świetne ćwiczenie kardio, które wykorzystuje wiele różnych mięśni. Woda stawia opór i ułatwia wykorzystanie mięśni. Pływanie ma niewielki wpływ na stawy, więc jest dla nich łatwiejsze niż bieganie. Nie obciąża też stawów w taki sam sposób, jak ćwiczenia na lądzie. Pływanie w kółko to świetny sposób na zwiększenie tętna, spalenie kalorii i wzmocnienie mięśni.

The Bottom Line

Ćwiczenia fizyczne są ważne dla zdrowia, kontroli wagi i energii, ale ćwiczenia kardio są znane jako najlepsze dla poprawy zdrowia serca i zapobiegania chorobom serca. Jeśli nie ćwiczysz regularnie, możesz rozważyć trening siłowy. Może on pomóc w budowaniu mięśni i spalaniu tłuszczu, co prowadzi do uzyskania bardziej jędrnego i sprawnego wyglądu. Jeśli nie ćwiczysz regularnie cardio, warto rozważyć trening siłowy. Może on również pomóc w budowaniu mięśni i spalaniu tłuszczu, co prowadzi do uzyskania bardziej jędrnego i sprawnego wyglądu. Jeśli chcesz poprawić stan swojego serca i masę ciała, istnieją inne sposoby na podniesienie tętna poza bieganiem czy jazdą na eliptyku.